top of page

ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA POLİTİKAMIZ:

SAYGI TEKSTİL Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartları, 4857 sayılı iş kanunu ve tedarikçisi olduğumuz uluslararası markaların sosyal uygunluk kurallarında belirtilen çalışılabilecek en küçük yaş sınırına uymayı her şart için öncelikle kabul ve taahhüt eder.

Firmamız, çocuk işgücü kullanımının; çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine zarar verdiğini ve bu durumun onların eğitim haklarının ellerinden alınması anlamına geldiğini bilmektedir.

Öncelikli amacımız tüm çalışanlarımıza insana yaraşır bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bu bağlamda özellikle çocuk işgücünün istismarına yönelik her türlü faaliyet firmamız tarafından yasaklanmıştır ve her ne şart olursa olsun teklif bile edilemez.

TANIMLAR:

 

Genç işçiliğinin yaş sınırı: 4857 sayılı iş kanunu, uluslararası markalar ve sözleşmelerle farklılık gösterse de, SAYGI TEKSTİL olarak genç işçiliği 16 yaşını doldurmuş olup 17 yaşından en az bir gün almış ve 18 yaşından küçük olarak tanımlamaktayız.

 

Çocuk işçiliğin yaş sınırı: 4857 sayılı iş kanunu, uluslararası markalar ve sözleşmelerle farklılık gösterse de, SAYGI TEKSTİL olarak çocuk işçiliği 16 yaşından küçük olarak tanımlamaktayız.

 

 

POLİTİKAMIZIN KAPSAMI:

 

Politikamız, işletmeye alınacak süresi belirli veya belirsiz iş sözleşmeli, stajyer öğrenci, çırak, parça başı veya yevmiye usulü vb. ile çalışan; kısacası işletme içinde fiili olarak bulunan herkesi kapsamaktadır.

bottom of page